Rolnictwo, które jest niejednokrotnie niedoceniane przez ludzi to niezbędny element gospodarki każdego z państw. Rolnictwo zajmuje się produkcją żywności, jest więc kluczowe dla każdego człowieka. Wielu rolników stara się maksymalnie wykorzystać posiadany przez siebie areał rolny. Dlatego dokładają oni wszelkich starań, by ich maszyny rolnicze były w możliwie najlepszym stanie.
Sprawne maszyny to podstawa
Dla każdego rolnika maszyny to podstawowe narzędzie pracy. Nic więc dziwnego, że dokładają oni wszelkich starań, by ich sprzęty były w możliwie najlepszej kondycji. Dlatego każdego roku po zakończeniu sezonu zbiorów decydują się oni na przeprowadzenie konserwacji maszyn.
Konserwacja maszyn rolniczych to szereg różnych zabiegów mających na celu poprawę kondycji maszyn. Często zdarza się, że konserwacja taka ma miejsce nie tylko po sezonie, ale i w jego trakcie.
Podstawowa konserwacja
Absolutnie podstawowym elementem każdej konserwacji maszyny rolniczej jest jej dokładne oczyszczenie z zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem równie podstawowym jest umycie z zewnątrz wszelkich pozostałych zabrudzeń. Niejednokrotnie zdarza się że rolnicy wykorzystują do tego myjki ciśnieniowe. Warto jednak pamiętać, żeby podczas mycia uważać na filtry czy też wlewy paliwa. Zalanie tych elementów maszyn może być tragiczne w skutkach.
Po dokładnym umyciu maszyn warto uzupełnić powłoki malarskie w miejscach ubytków. Zabezpieczenie powłok ma na celu nie tyle uatrakcyjnienie wyglądu maszyny ile wyeliminowanie ognisk korozji. To właśnie w miejscach takich ubytków zaczynają się pierwsze korozje.
Kolejnym absolutnie niezbędnym krokiem w konserwacji podstawowej jest uzupełnienie smarów. Zostały one prawdopodobnie zmyte podczas użycia myjki ciśnieniowej. Warto jednak pamiętać, że nie wolno używać starych smarów, ponieważ związki, które są w nich zawarte, mogą przyspieszyć proces korozji.
Odpowiednie zimowanie maszyn rolniczych
Oprócz samej konserwacji maszyn rolniczych równie ważne dla ich długowieczności jest odpowiednie ich zimowanie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest zdemontowanie akumulatorów na zimę. W przypadku pozostawienia ich w maszynach warto pamiętać, że akumulator nienaładowany zaczyna się psuć po około 3 miesiącach.
Odpowiednie garażowanie również ma ogromne znaczenie w przypadku długotrwałej eksploatacji maszyn. Odpowiednio garażowany sprzęt rolniczy pozostaje sprawny o wiele dłużej. Dobrym pomysłem jest również obniżenie ciśnienia w oponach na okres zimowania.
Maszyny rolnicze w odpowiedniej kondycji są niezbędne w pracy każdego rolnika. Nic więc dziwnego, że wielu rolników dokłada wszelkich starań, by utrzymać swoje pojazdy oraz maszyny w możliwie najlepszej kondycji. Konserwacja maszyn rolniczych jest więc konieczna. Przeprowadzając regularny serwis maszyn rolniczych, warto pamiętać o absolutnie podstawowej konserwacji.