Postęp wymusza zmiany. Nowoczesne gospodarstwo rolnicze nie może się obejść bez wielu narzędzi dostępnych w sieci handlowej. Jednym z nich jest ładowacz czołowy. Jego uniwersalność daje możliwość wykonywania wielu ciężkich i skomplikowanych często czynności, za pomocą jednego narzędzia.
Ładowacze czołowe spotyka się prawie we wszystkich gospodarstwach produkujących żywność na masową skalę. Załadunek i rozładunek ciężkich elementów przebiega o wiele szybciej. Przy tym zaangażowanie załogi do obsługi sprzętu jest minimalne. Z punktu widzenia ekonomiki, już średniej wielkości firma rolnicza jest w stanie zapewnić odpowiednia ilość godzin pracy dla ładowacza.
Proste zależności
Wydajność pracy jest wprost proporcjonalna do ilości godzin przepracowanych przez sprzęt. Wybierając ładowacz, nie należy zwracać uwagi tylko na cenę. Trzeba dostosować go do posiadanego już sprzętu nośnego, czyli ciągnika. O dobrym zakupie można mówić, gdy ładowacz będzie współpracować z ciągnikiem bez dodatkowych dopasowań.
Koszty inwestycji
Wachlarz oferty cenowej jest dość znaczny. Za ładowacz czołowy ursus należy wyłożyć około 7 tysięcy złotych. Ładowacz czołowy używany c-360 kosztuje zdecydowanie mniej. Ładowacze do ciągników o ponadprzeciętnych parametrach technicznych i o wiele większej mocy kosztują od 15 do 16 tysięcy. To jest średnia lub jak kto woli, mediana opisująca polskie ładowacze czołowe Ceny wersji zachodnich lub dalekowschodnich są oczywiście wyższe.
Jakie funkcje posiadają ładowacze?
Montaż jednostki załadowczej
Produkowane obecnie ładowacze do montażu nie wymagają dodatkowej załogi. Operator musi jedynie raz opuścić kabinę, aby złączyć centralne most hydrauliczny. Są też modele, posiadające wszystkie konektory w konsoli głównej. Cała praca wtedy wykonuje się automatycznie.
Sterowanie ramieniem
Najdroższa jest klasa z dżojstikiem. Przy mniejszej sprawności hydraulicznej systemu zaleca się mechaniczny wariant sterowania. Opcje elektryczne pozwalają na zastosowanie tak zwanego 3 i 4 obwodu hydraulicznego. Pozwala on na używanie dodatkowego wyposażenia.
Regulacja wysięgnika
Zastosowano siłowniki z wielostopniowym wychyleniem elementu roboczego.
Poza tym pozycja startowa łyżki może zostać zaprogramowana. Wtedy za każdym razem wraca ona do położenia wyjściowego.
Dodatkowe funkcje
Jest to np. hak do mocowania ładunków, które trzeba unieść za pomocą liny.
Dla ergonomii stanowiska pracy, ramię dżojstika elektrycznego ma regulowaną długość.
Stabilizatory pracy
Jest to podparcie tylnej osi. Konsola łączy się z tylną osią poprzez zespół stabilizatorów.
Dodatkowym stabilizatorem są wysuwane łapy, podpierające ciągnik w miejscu zamocowania konsoli.
W poziomej belce montuje się stabilizatory drgań. System może być włączany manualnie, zaworem na zewnątrz lub zdalnie.